ازدار در گویش مازندرانی به معنی درخت آزاد است، درختی بومی البرز ( جنوب و جنوب غربی دریای خزر )، جایی که این پروژه فعالیت خود را از آنجا آغاز کرده است. این درخت در شمال ایران از ارزش و تقدس خاصی برخوردار است تا آنجا که مردم به آن دخیل می بندند. 
  در سال 1391 شروع به فعالیت هایی در حوضه هنرهای معاصر در شمال ایران، استان مازندران  کردیم. از آنجایی که آشنایی با رسانه هایى از این دست کم بود و تجربه هایی از اين نوع باعث سوال و پرسش هایی زیادی برای مخاطبین می شد، فعالیت هایی برای معرفی و شناخت هنرها و رسانه های معاصر در مازندران را آغاز کردیم.
این فعالیت ها در مجموعه ای از نشست ها، سخنرانی ها، نمایش آثار، کارگاه و گفت و گو با دعوت از اساتید، هنرمندان و منتقدان در این زمینه در داخل و خارج، از سال 1392 آغاز شد و در بهار 1394 با نام پروژه های ازدار به فعالیت خود ادامه داد. 

پروژه های ازدار با تاکید بر هنر پیرامونی اشاره به اصطلاحات «مرکز و پیرامون» در جغرافیا دارد. هنر پیرامونی به دنبال توصیف یک سبک و یا گرایش هنری نیست، بلکه با توجه به ساختارهای فضایی و تقسیم بندی های جغرافیایی مانند: غرب و غیر غربی، پایتخت و شهرستان، جهانی و محلی، بین المللی و ملی به وضعیت هنر می پردازد. ساختارهای فرهنگی و اجتماعی پیوند یافته با فضا ابتدا در شکل گیری هنر دخالت می کنند و سپس ارائه و مصرف هنر را در نظامی معنایی ممکن می کنند. سیاست ها و عملکردهای پایتخت محور در ایران موجب مرکزیت یافتن تهران در جامعه هنری ایران گردیده . شهرستان های ایران در نظامی که مبتنی بر اهمیت پایتخت است به هنر می پردازند از همین رو پرسش از هنر پیرامونی ایران معطوف به روند شکل گیری و معنایابی هنر در نقاط ایران و تاکید بر روی تفاوت ها و تبعیت های آن از هنر پایتخت می گردد.

ازدار هم اكنون علاوه بر ادامه فعاليت هاى سابقش، به دليل شرايط جغرافيايى و اجتماعى حال حاضر، مشغول اجراى پروژه هايى با درون مایه حافظه شهرى و زوال است.

avatar
محمد رضایی کلانتری

موسس | کیوریتور

محمد رضایی‌کلانتری در سال ۱۳۶۹ در شهر ساری (مازندران) متولد شد. او فعالیت‌های هنری خود را از بازیگری و کارگردانی تئاتر آغاز کرد و سال ۱۳۸۶ اولین کارگردانی خود را به روی صحنه برد.

او در سال ۱۳۹۱ پرفورمنسی با عنوان «پل» اجرا کرد که مورد استقبال بسیاری قرار گرفت. این رویداد با هدف اعتراض به راه‌سازی در دل جنگل‌های شمال طراحی و اجرا شده بود و به نقطه‌ی آغازی برای فعالیت‌های هنری او بدل شد.

رضایی‌کلانتری در سال ۱۳۹۲ مجموعه‌ای از سخنرانی‌ و نمایشگاه‌هایی با محوریت «هنر معاصر» را در استان مازنداران کلید زد. او از بهار سال ۱۳۹۳ این پروژه‌ها را در قالب «پروژه‌های اِزدار» قرار داد که در قالب «گروهی مستقل» به فعالیت خود ادامه می‌دهد. ازدار به دلیل فقدان فضاهای دانشگاهی کافی و لازم در آموزش هنرهای معاصر و همچنین در راستای بسط و اشاعه تجربیات جدید این حوزه در شهرهای مختلف ایران به برگزاری جلسات، دوره‌های آموزشی، نمایشگاه‌، و مواردی از این دست است می‌پردازد تا در حد توان خود بتواند مرزهای هنر معاصر را در «خارج از پایتخت» گسترش دهد.

رضایی‌کلانتری در آذر ۱۳۹۴ با موافقت مجله تندیس بخش مجزایی برای پرداختن به  هنر خارج از پایتخت در این مجله راه‌اندازی کرد که به بررسی و روایت فعالیت و رویدادهای هنرهای تجسمی در خارج از پایتخت می‌پرداخت؛ و در همین راستا، او پرونده «هنر خارج از پایتخت» را در بهمن‌ماه سال ۱۳۹۴ در قالب دو شماره (شماره‌های ۳۱۷ و ۳۱۸ مجله تندیس) منتشر کرد.

در حال حاضر، پروژه گروه ازدار بر روی فضاهای شهری رهاشده به حال خود متمرکز شده است. ماهیت چندوجهی این پروژه، آن را به پروژه‌ای بدل کرده است که خاطره، ویرانه، و فراموشی را در قالب مجموعه‌ای از تاملات مفهومی-هنری کنار هم می‌آورد. 

لازم به ذکر است رضایی‌کلانتری تا به امروز پروژه‌های COMING SOON، آب انبار نو، و مسجد فرح‌ آباد را با مرکزیت توجه به فضاهای شهری رهاشده کیوریت کرده است.۲۰۱۹ پروژه‌های ازدار